A megyeszékhelyen a Békéscsabai Kulturális Központ állt a helyi gyűjtés élére, szervezett kereteket biztosítva az adományok eljuttatásához.
— Már a múlt héten többen kerestek engem és a munkatársaimat is, érdeklődve, hogyan tudnának segíteni a bajbajutottakon. Pénteken kaptuk meg a felkérést a Veszprém Megyei Önkéntes Centrumtól, miszerint adománygyűjtést szerveznek és a segítségünket kérik. Ezután küldtük szét az összes lehetséges fórumon azt a felhívást, amelyben támogatást kérünk — részletezte a békéscsabai kezdeményezést Herczeg Tamás. A kulturális központ igazgatóhelyettese elmondta, azóta folyamatosan égnek a vonalak az intézményben, iskolák, vállalkozások jelezték, elkezdték a gyűjtést.
— Első körben szerdán este kilenc óráig adhatják le a segítőszándékúak adományaikat — tudtuk meg Varga Nellitől. A program koordinátora hozzátette, elsősorban tartós élelmiszert, tisztálkodó- és tisztítószereket kért tőlük a veszprémi civil szervezet (részletek az ifjúsági ház és a város honlapján).
— Már hétfőn rengetegen hoztak különféle csomagokat, jellemzően az idősebbek mozdultak meg a felhívásra. Szállításra is kaptunk felajánlást, ezért már csütörtökön útjára tudjuk indítani az összegyűlt dolgokat — hangsúlyozta Herczeg Tamás.
Más településeken is gyűjtik az adományokat.
— Én megszólítottam a szomszédot, ő a saját baráti társaságát, azok szóltak az ismerőseiknek és ez a lánc azóta is él, bővül. Ennek köszönhető, hogy az elmúlt héten Devecserre vitt teherautónyi segélyszállítmányunk után kedden is útnak indulunk — tudtuk meg az orosházi Nagy Lászlótól. A fiatalember a vörösiszap-katasztrófa után a helyszínre utazott és felmérte a terepet.
— Azért, hogy biztosan jó helyre kerüljön a segítség, ráadásul ne haszontalansággal állítsunk oda, előzetesen tájékozódtam. A devecseri önkormányzatnál adomány- és eszközkoordinációs csoport működik, ők elmondták, minek vennék hasznát. Az első rakományunkban volt ötven talicska, száz lapát, vödör és védőruhák. Mindennek örültek, ami a kárelhárításhoz szükséges. Tíz perc alatt elintéztük a rakodást, de az ott-tartózkodásunk éppen elég volt ahhoz, hogy a hazaúton már kaparó torokkal köhécseljünk — idézte fel a tapasztaltakat Nagy László. Hozzájuk csatlakozott a gádorosi plébánia és a csorvási baba-mama klub is. Gombkötő Réka koordinálja a magánszemélyek felajánlásait.
Az ingyenes ételosztásairól népszerű orosházi főzőember, Illyés Gábor két gulyáságyúval indul csütörtökön Devecserre.
— Ezer pogácsát, süteményeket, kenyeret viszünk magunkkal. A szarvasi evangélikus egyház és orosházi felajánlásoknak köszönhetően 1600 adag ételt főzünk két alkalommal. S hogy mit készítünk? Még nem tudom. De az biztos, hogy házias ízekkel valamit, gazdagon. Lakjanak jól az emberek!
Nagyszénásról már üres lakóingatlan-felajánlás is történt kolontári rászorulók részére. A kardoskúti emberek is megmozdultak, tartós élelmiszereket és fertőtlenítőszereket gyűjtöttek össze pár nap alatt. Varga Pál képviselő hétvégi ügyeletet tartott a művelődési házban.
A Kondorosiak Baráti Köre Közhasznú Alapítvány már vasárnap óta gyűjti a kondorosiaktól és a szomszédos kistelepülések lakóitól, cégeitől érkező adományokat — tudtuk meg Hricz Elvirától, a civil szervezet elnökétől.
— Egyeztettünk a vörösiszappal elöntött települések vezetőivel, s kérésük alapján elsősorban élelmiszereket, tisztító- és tisztálkodószereket, illetve tanszereket, taneszközöket várunk. Hétfőn reggel már bútorokat is felajánlottak — számolt be az akció kezdeti lépéseiről Hricz Elvira. Hozzátette: van egy kisteherautójuk, így házhoz mennek a károsultaknak szánt dolgokért.
A Kondoroson összegyűjtendő adományok biztosan jó kézbe kerülnek, ugyanis azok elszállítását és kiosztását a kondorosi származású Osgyán Dániel, a Református Szeretetszolgálat nemzetközi munkacsoportjának igazgatója vállalta fel. Ő volt az, aki januárban Haitin a földrengés áldozataihoz eljuttatta a szeretetszolgálat adományait.
— A felajánlásokat a Napsugár étteremben fogadjuk minden nap 5 és 21 óra között. Az első szállítmányt október 18-án viszi el a Református Szeretetszolgálat — tájékoztatott Hricz Elvira. Hozzátette: a kondorosi képviselő-testület alakuló ülésén tiszteletdíj-felajánlásokat kérnek majd az önkormányzati képviselőktől is.
A devecseri károsultak megsegítésére szervez gyűjtést a gyomaendrődi Élet Másokért Közhasznú Egyesület. Tisztító- és fertőtlenítőszerekre, tartós élelmiszerekre és palackozott vízre számítanak még, ruhákból már elegendő összegyűlt. Az adományokat október 20-áig várják, azt követően Toldi Tamásnak, Devecser polgármesterének adják majd át.
Csörög a telefon
Éjjel s nappal csörög a telefon Kolontáron. Igaz, a 800 lelket számláló falu elvileg kiürült, hiszen kitelepítették az embereket.
A polgármester koordinációs munkáját segíti a helyi iskola igazgatója, Soháné Csóka Zita, akit telefonbeszélgetésünk közben is a munkások között találtunk meg. A pedagógus elmondta, alsó tagozatos kisdiákjaikkal együtt az ablakból nézték végig a szörnyű tragédiát zokogva. A gyerekeknek rendkívüli szünet van, nem járnak iskolába, Ajkán és a környéken rokonoknál vannak. Nagyon sok közülük a lelkileg sérült, szükség van pszichológusok segítségére, hogy képesek legyenek feldolgozni ezt a traumát.
— Nekünk azért könnyebb elviselni a történteket, mert érezzük az emberek odafigyelését. Csupán a hét végén pihentünk. De csak azért, mert lehalkítottuk telefonjainkat, hogy tudjunk pár órát aludni — nyilatkozta az elfoglalt igazgató, aki hálás azért, mert nem hagyták magukra Kolontárt Békés megyei embertársaik sem.
— Már nem csak porszűrő maszk, de szemüveg is kell azoknak, akik a katasztrófasújtott területen dolgoznak — hangsúlyozta az asszony. Szükségük van mindenre, ami a kárelhárításhoz nélkülözhetetlen.