Közélet

2014.07.28. 12:24

Dobozos tej: mi van benne valójában?

Sokszor találkozhatunk a dobozos tej kapcsán hangzatos vagy rejtélyes szakkifejezésekkel, mint az ultrapasztőrözött, az aszeptikus vagy az ultra magas hőmérsékleten kezelt, de a pontos jelentésükről kevesebbszer esik szó. A legérthetetlenebb kérdés pedig mai napig ott lebeg felettünk: hogyan állhat el egy tej fél évig? Egyáltalán tej van benne?

BEOL

Mature woman reading milk label in supermarket, side view, close-up

Fotó: Getty Images

Kezdjük az elején. Igen, tej van benne, ami eláll akár fél évig is. Magyarországon – ahogyan az Európai Unió teljes területén – tej néven csak és kizárólag tejet lehet forgalmazni. „A közhiedelmekkel ellentétben nem tejport vizeznek fel a tejes dobozokban, sőt a minőségi tejfeldolgozó üzemekben a tej meg sem áll a tehén tőgyétől a lezárt, polcokra kitett és márkajelzéssel ellátott dobozokig. Ezek mellett azt is törvény szabályozza, hogy a tej tartósítószert nem tartalmazhat - mondta Bíró András, a Bonafarm szakembere.

Persze, ahhoz, hogy ez lehetséges legyen, speciális eljárások sora szükségeltetik – így az ultrapasztőrözés is. Ez a művelet a gyakorlatban annyit jelent, hogy a tejet nagyon magas, 138 fokos hőmérsékletűre hevítik 2-3 másodpercre, majd utána azonnal lehűtik 20 fokra, és be is csomagolják.

Az eljárás során homogénezik is a tejet, ami annyit tesz, hogy magas nyomáson egy nagyon szűk lyukú résen préselik át azt. Ennek hatására a zsírgolyócskák több ezred részükre esnek szét és egyenletesen oszlanak el a folyadékban, így a tárolás során a tej homogén állagú marad. (A frissen kifejt tejből a zsír néhány óra alatt kiválik és felfölöződik!)

Fontos továbbá, hogy az ultrapasztőrözés alatt a tejben lévő szinte minden mikroorganizmus elpusztul.

Az így nyert tejet egy steril töltőgépbe vezetik, ahol aszeptikus – azaz fertőző anyagoktól mentes – környezetben, teljesen sterilizált, hatrétegű kartondobozba csomagolják, amely sem a fényt, sem a levegőt nem engedi át.

A megfelelő minőség és higiéniai körülmények érdekében a gyártók a berendezéseket, a csővezetékeket, a csomagológépeket speciális tisztogatási eljárásnak vetik alá, amit egy folyamatosan dolgozó üzemben naponta két-három alkalommal is el kell végezni. Ez a speciális eljárássorozat és a különleges csomagolás az, ami lehetővé teszi, hogy a tej akár 6-7 hónapokra elálljon.

Ma a kereskedelemben kapható tejeknek három fajtája létezik; az UHT (Ultra High Temperature, ultra magas hőmérsékleten hőkezelt tartós tej), a pasztőrözött (zacskós) és az ESL (Extended Shelf Life, kiterjedt eltarthatósági idejű, „sima”) tej.

Ez utóbbi abban különbözik az ultrapasztőrözési eljárásában, hogy a tejet nem szobahőmérsékletűre, hanem 6 fok alá hűtik vissza, így az megőrizheti friss ízét. Ezek eltarthatósága hűtés mellett 25-30 nap.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!